Co je to cholesteatoma? Definice, typy a příčiny

Co je to cholesteatoma? Definice, typy a příčiny

Cholesteatoma je abnormální růst kůže, který se může vyvinout ve středním uchu. Obvykle to začíná jako sbírka mrtvých kožních buněk a vyvíjí se v kapse podobnou cystu za ušním bubínem. Může výrazně narušit slyšení a rovnováhu člověka a také funkci jejich obličejových svalů.

Cholesteatomy nejsou běžné, přičemž získané formy (ty, které nejsou přítomny při narození), mají roční výskyt 9–12,6 ze 100 000 dospělých a 3–15 ze 100 000 dětí. Tyto růst je častější u chlapců než u dívek a jejich míra je nejvyšší u bělošského lidu.

Studie dospělých zjistila, dietonus a štítná žláza že získaný cholesteatom byl u mužů 1,4krát častější než u žen. Protože cholesteatomy někdy běží v rodinách, odborníci mají podezření na možnou zděděnou genetickou vazbu.

Pokračujte ve čtení, aby se dozvěděli o příčinách, symptomech a léčbě cholesteatomu.

Definice

Podle nejlepší praxe BMJ je cholesteatoma „přítomnost keratinizujícího spinocelulárního epitelu ve středním uchu“. Jinými slovy, je to těžký růst hromadění kožních buněk a keratinu, který se může vyvíjet kdekoli z blízkého nebo za ušním k kosti za uchem.

Vzhledem k poloze cholesteatomu, pokud se zvýší Ve velikosti může zničit jemné kosti ve středním uchu a možná se rozšířit do vnitřního ucha. Tato expanze by mohla vést k problémům se sluchem, rovnováhou a funkcí obličejových svalů. Druhý typ může ovlivnit děti i dospělé. Tyto růst se mohou tvořit z důvodu následujícího:

 • Opakované ušní infekce
 • Abnormality narození lebky nebo obličeje
 • Zranění ušního bubínku
 • Negativní tlak v eustachiánské trubici (trubice spojující střední ucho k zadní části nosu a krku), což způsobuje, že ušní bubín tahá dovnitř a umožňuje keratinu a mrtvé kožní buňce hromadit se ve středním uchu
 • Studie odumřelých kožních buněk a ušního vozu se pohybují do středního ucha otvorem v ušní bušení

jsou přítomny při narození. Děti s rozštěpem patra mají mnohem vyšší riziko vzniku cholesteatomu než jiné děti. Obvykle se stávají závažnějšími, jak se hmota zvyšuje a způsobuje další problémy. /li>

 • Bolest v uchu
 • Časté a opakující se ušní infekce
 • Odtok z ucha, který často voní špatně
 • Pocit závratě
 • Pocit plnosti uší
 • Sval obličeje vypadají slabé na straně postiženého ucha
 • komplikace

  Bez léčby, a Cholesteatom se zvětšuje a může způsobit různé komplikace. Výsledkem je, že cholesteatom je náchylný k infekci a zánětu. Tato eroze může poškodit ucho, kosti uvnitř středního ucha, vnitřní ucho, kosti poblíž mozku a nervy poblíž vnitřního ucha a obličeje. Poškození může mít za následek ztrátu sluchu a slabosti obličeje.

  Neošetřený cholesteatoma může vést k následujícím komplikacím:

  • Trvalá ztráta sluchu
  • Eroze of Eroze of of Eroze of Sluchové kosti
  • Chronické ušní infekce
  • Paralýza obličejových svalů
  • Probíhající problémy s rovnováhou
  • mozkový absces

  Neošetřený cholesteatoma může být v dlouhodobém horizontu ohrožen. k zkoumání ucha často používá otoskop. Otoskop je kombinací zvětšovacího skla a baterky. Odborníci

  ent si mohou objednat další testy, jako je skenování CT, aby se určilo, zda je přítomen cholesteatoma, kde je a zda roste.

  Mohou také provést audiogram, aby poskytli více informací o stavu slyšení osoby. Jednotlivec zvládne postup, pravidelné čištění v ordinaci lékaře může být dostatečnou léčbou.

  Převážná většina lidí s cholesteatomem podstoupí chirurgii. Cholesteatomy přirozeně neodcházejí a mají tendenci pokračovat v růstu a způsobují komplikace. Chirurgie je proto obvykle nejlepším způsobem, jak odstranit cholesteatoma a zabránit jakýmkoli komplikacím.

  Před operací se lékaři pokusí objasnit jakékoli infekce ovlivňující oblast. Mohou předepsat antibiotickou terapii k léčbě tkáně obklopující růst, aby se snížil infekční zánět.

  Chirurgický zákrok je obvykle ambulantním postupem, což znamená, že osoba poté nemusí zůstat v nemocnici. Lidé s velmi velkým cholesteatomem nebo vážnou infekcí však mohou vyžadovat hospitalizaci.

  chirurgie cholesteatoma odstraňuje růst v uchu, řeší jakoukoli infekci a pomáhá vrátit ucho na zdravou, stabilní a zdravě fungovat stav. Specifické operace, které chirurg provádí, budou záviset na umístění cholesteatomu a na tom, kolik opravných prací je nutné.

 • Obnovte ušní bubínek
 • Přestavbu sluchových kostí
 • Odstraňte kostní defekty zpoza ucha
 • Před podstoupením rekonstrukce kostí sluchu kostí , někteří lidé budou potřebovat druhou operaci, aby úplně odstranili veškerý cholesteatoma. V případě potřeby může chirurg naplánovat druhou operaci 6–12 měsíců po první. , což znamená, že vlasy nemývají asi týden a připojují uši poté>

 • Je svědomitý ohledně jejich následných schůzek a následné péče, aby se ujistil, že se cholesteatoma nevrátí
 • Prevence

  Není možné zabránit vrozeným případům cholesteatomu. Rodiče a pečovatelé si však uvědomují stav, aby děti mohly rychle dostávat diagnostiku a léčbu. Cholesteatomy se však mohou stále vyvíjet. Tyto zkumavky mohou prosazovat prostřední ucho, umožnit drenáž tekutin a snížit riziko negativního tlaku v eustachiánských zkumavkách. a chirurgie krku doporučují, aby lidé navštívili lékaře, jakmile se vyvinou jakékoli příznaky cholesteatomu.

  Je důležité léčit cholesteatoma co nejdříve, aby se zabránilo jakýmkoli komplikacím. Outlook

  Výhled pro lidi s cholesteatomem je obecně pozitivní. Přestože je chirurgický zákrok téměř vždy nutný k odstranění této benigní hmoty předtím, než dojde ke komplikacím, postup je obvykle úspěšný. jsou vzácné, pokud chirurg odstraní cholesteatoma v rané fázi. Pokud však byl cholesteatoma obzvláště velký v okamžiku odstranění, mohou po operaci zůstat problémy, jako je ztráta sluchu a nerovnováha.

  Bez léčby může být vážný cholesteatom fatální.

  Shrnutí

  Cholesteatomas jsou růst, které se vyvíjejí ve středním uchu.

  Příznaky mohou být na začátku mírné, ale mohou zahrnovat opakující se infekce uší.

  Pokud osoba nedostává léčbu, může cholesteatom způsobit řadu komplikací, jako je ztráta sluchu a nerovnováha, a může to být dokonce fatální. Cholesteatom je nejlepší léčba.

  • Ucho, nos a krk
  • Infekční nemoci/bakterie/viry

  Lékařské zprávy dnes má přísné pokyny pro zdroje zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents